SKIALPOVÝ KURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY A POKROČILÉ – laviny, vybavení

Kurz je rozdělen do několika výkonnostních skupin max. 6 osob na jednoho instruktora.

Kurz je určen pro začínající a pokročilé skialpinisty, kteří se chtějí seznámit se základy skialpinismu, nebo pro ty, kteří  mají osvojené základní nebo pokročilé zkušenosti se skialpinismem. 

Program pro začínající skialpinisty se skládá ze základního seznámení se skialpinistickým vybavením, základy techniky pohybu na lyžích se stoupacími pásy, seznámení se s lavinovým vyhledávačem, lavinovou sondou a lopatou. Součástí jsou přednášky a videa o skialpinismu a lavinách.

Program pro pokročilé skialpinisty, kteří již mají pevně osvojené základy této disciplíny. Je součástí nadstavbových kurzů pro pokročilé skialpinisty, kteří potřebují prohloubit své znalosti a dovednosti v oblastech jako jsou: technika pohybu na lyžích, orientace v terénu, GPS plánování tras a jejich výpočet, horská medicína, problematika pitného a stravovacího režimu na túrách, seznámení s nejnovějšími trendy a technologiemi oblečení, technického materiálu aj. Nedílnou součástí kurzu je i nácvik krizových situací a jejich automatizace.

Kurzy jsou tématicky rozděleny, problematika daného kurzu je vždy součástí jeho názvu, ale všechny kurzy mají stejný odborný základ přednášek. Kurzy je vhodné vybírat s ohledem na vypsané téma. Základní obecné informace k disciplíně Skialpinismus, obsahují všechny kurzy a Vaše dotazy budeme schopni vyřešit na jakémkoliv zvoleném kurzu.

Datum a místo:

5. – 7. 2. 2021 Brádlerovy boudy

Obtížnost S1 – začátečník:

Jednoduché horské túry 2 – 4 hodiny chůze s přestávkami se stoupáním 500-700 vm/den, chození s nenáročným stoupáním a sestupem, sjezd na lyžích do sklonu 25 stupňů. Nejsou nutné žádné předchozí zkušenosti. Ideální úroveň pro každého kdo to chce zkusit nebo s tím začít. 

Obtížnost S2 – pokročilý:

Lyžařské túry se stoupáním s přestávkami 3 – 6 hodin 700-1000 Vm/den. Dobré pro absolventy základního kurzu S1. Dobrá technika jízdy v neupraveném terénu. Možnost výstupu na mačkách s cepínem a s lyžemi na zádech. Sjezd a výstup v terénech 30-35 stupňů. 

Program:

První den:
Sraz na chalupě Brádlerovy boudy ve Špindlerově Mlýně v 17:00h, ubytování, večeře, přednáška a noční túra.

Druhý den:
Celodenní túra a praktická část, nácvik praktických dovedností dle tematického zaměření vzdělávacího kurzu, večerní přednáška.

Třetí den:
Dopolední túra s nácvikem praktických dovedností v terénu, odpolední přednáška a diskuze k tématu kurzu, odjezd.

Cena:

2700,- začátečník, 3500,- Kč pokročilý. Cena zahrnuje kvalifikované instruktory, studijní materiály, výukové prostory. V ceně není zahrnuto: doprava, ubytování a strava (ubytování a strava se hradí přímo u provozovatele chalupy, POZOR – přijímány jsou pouze hotovostní platby).

Doprava:

Dopravu si účastníci zajišťují sami. Příjezd do Medvědího kolena ve Špindlerově Mlýně 16:00 – 16:30. Zde se nachází parkoviště vymezené pro hosty ubytované na Brádlerových boudách. Upozorňujeme, že parkoviště je většinou velmi brzy obsazené – vhodné je proto maximálně využít společné dopravy. V případě zájmu o společnou dopravu nás prosím kontaktujte. Při naplněné kapacitě tohoto parkoviště se dá využít i horní, placené parkoviště ve Špindlerově Mlýně. Z obou parkovišť vystoupáte na Brádlerovy boudy na skialpových lyžích a sjezdem se pohodlně dostanete zpět. Alternativou je možnost využít rolbu, která Vás z parkoviště odveze až před chalupu. Uvažujete-li však o této variantě, zvažte kriticky, zda je tento skialpový kurz pro Vás vůbec vhodný .

Ubytování:

Ubytování na Brádlerových boudách ve Špindlerově Mlýně je pro účastníky kurzu společné, na 12-ti lůžkovém pokoji. K dispozici je také společné sociální zázemí a sprchy. Karimatky a ostatní lůžkoviny jsou součástí vybavení ubytovacího zařízení. V případě zájmu si s sebou vezměte vlastní spací pytel. Společné ubytovací prostory dokreslují pocit sdílených místností pro spaní, jako je tomu na většině vysokohorských chalup.

Stravování:

Strava je zajištěna polopenzí, kterou si každý z účastníků objedná po příjezdu přímo na chalupě. Účastníky, kteří nebudou mít o polopenzi zájem, prosíme o nahlášení této informace v dostatečném předstihu k nám do agentury. Stravování startujeme první den večeří a končíme poslední den snídaní. Obědy lze dokoupit na chalupách navštívených během túry, poslední den i na Brádlerových boudách.

V případě zrušení kurzu z důvodu Covidu, vracíme 100% částky

Naši lidé:

AG

Jakub Taušner

instruktor

Lokalita:

ikona - AG

Rezervace:


Vybavení:

Kurz pro pokročilé skiaplinisty předpokládá vlastní výbavu. Pokud bude potřeba z nějakého důvodu zajistit zapůjčení skialpinistického vybavení, je nám k dispozici vlastní půjčovna. Váš požadavek na zapůjčené vybavení prosím specifikujte do poznámky u přihlášky na kurz.

Mezi povinné vybavení patří: skialpové lyže, pásy, boty, trojkombinace lavinového vybavení (sonda, vyhledávač, lopata), cepín, helma, hole, elová svítilna, batoh o velikosti 30 – 40l s možností připnutí lyží, mobilní telefon.

Mezi nepovinné vybavení patří: alespoň dvě smyčky 80, 120mm, REP šňůry 3m, 1,5m, 2-3 karabiny s pojistkou, skialpový sedací úvaz, papírová mapa s místem kurzu.

Dále si s sebou doporučujeme vzít: náhradní baterie (vyhledávač, čelová svítilna) v případě, že nemáte dobíjecí; lékárničku, krém na opalování, balzám na rty, nůž, vlastní nádobu na vodu, hrnek, pantofle aj. dle Vašich zvyklostí z ostatních túr.

Oblečení:

Doporučujeme vzít si s sebou pohodlné oblečení na chalupu a dále oblečení, které standardně používáte na túrách. Obuv na chození po venku není potřeba, stačí pouze skialpové boty a pantofle pro přezutí na chalupu. Nutné je přibalit si s sebou jednu zateplovací vrstvu navíc (případně péřovou bundu), sbalitelnou do batohu, neboť praktická část kurzu bude také probíhat venku a v mnoha případech nebude plně spojena s fyzickým zatížením jako u túry.

vybavení AG
Kompletní seznam

Doporučené vybavení:

Jsme k dispozici:

+420 603 552 637

nejste-li si jistí, zavolejte

info@aliveguides.cz

veškeré info týkajících se kurzů